Ziębickie kamieniczki

Wraz z Ziębickim Centrum Kultury zorganizowaliśmy bezpłatne warsztaty ceramiczne. Skupiliśmy się na ziębickich kamieniczkach stojących w rynku. Pracowaliśmy w glinie. Jest to medium, które daje duże możliwości precyzji i realistycznego odwzorowania detali architektonicznych. Wymaga jednak większej sprawności manualnej, dlatego warsztaty były adresowane do osób dorosłych i młodzieży.

Wraz z uczestnikami warsztatów wybraliśmy najciekawsze obiekty z ziębickiego rynku. Wykonaliśmy szablony, pomniejszając obiekty z zachowaniem proporcji, przenosząc podziały i detale. Następnie prowadząca warsztaty opowiedziała, jak pracuje się w glinie, czym jest ten materiał, jakiej poddaje się go obróbce, jaki jest proces twórczy – od lepienia po dekorowanie szkliwami i wypały w piecu elektrycznym.

Wzbogaceni wiedzą teoretyczną uczestnicy przystąpili do lepienia z płatów gliny form będących bazą do pracy nad ceramicznymi kamieniczkami – prostopadłościany o proporcjach z szablonów nabrały życia i urody wzbogacone o detale i zdobinę oryginałów.

Warsztaty poprowadziła Basia Trzybulska.

Plakat zapraszający na wydarzenie

Zobacz: