Zadanie stworzyło oryginalną ofertę kulturalno-edukacyjną, w swojej tematyce nawiązując do zbiorów Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach dla 70 uczestników. Mieszkańcy Gminy Ziębice przyjrzeli się bliżej bogatym zasobom muzeum i odkryli w ten sposób niepowtarzalny charakter kultury i historii swojego regionu.
Działania skierowane były do wszystkich grup społecznych, szczególnie do dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych. Nawiązałyśmy w ten sposób w twórczy sposób do 700-nej rocznicy powstania Księstwa Ziębickiego, którą obchodziliśmy w 2022 roku.
Duża część zabytków muzeum nie jest udostępniana zwiedzającym, kryje wiele skarbów, wydobyliśmy je z „ukrycia”. Tytuł naszego projektu nawiązywał do największej w Polsce kolekcji żelazek z duszą, która jest w Muzeum. Chcieliśmy także zaznaczyć w ten sposób, że Muzeum ma swój nieuchwytny klimat. To atmosfera trochę babcinego strychu, trochę pchlego targu, gdzie na każdym kroku natrafiliśmy na coś interesującego, ładnego i często o nieodgadnionym zastosowaniu.
Dolny Śląsk to region Polski o zawiłej historii. Z jej skrawków zebranych w murach ziębickiego muzeum powstał obraz barwny i ciekawy, dający powód do dumy ze swojej małej ojczyzny.
Tematyka gospodarstwa domowego była doskonałym pretekstem do prezentacji bogactwa rzemiosł artystycznych, z których zawsze słynął Dolny Śląsk (Dolnośląska Szkoła Rzemiosł Artystycznych, gdzie wykładał Langer, do którego nawiązaliśmy w naszych warsztatach) oraz do lekcji ekologii w życiu codziennym. Propozycję warsztatów i spotkań skierowaliśmy do mieszkańców gminy Ziębice.
Zajęcia warsztatowe odbywały się w Ziębickie Centrum Kultury, instytucja była naszym głównym partnerem.
Warsztaty były finansowanie ze środków Gminy Ziębice.