Muzeum z duszą

2022

Zadanie stworzyło oryginalną ofertę kulturalno-edukacyjną, w swojej tematyce nawiązując do zbiorów Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach dla 70 uczestników. Mieszkańcy Gminy Ziębice przyjrzeli się bliżej bogatym zasobom muzeum i odkryli w ten sposób niepowtarzalny charakter kultury i historii swojego regionu.

Działania skierowane były do wszystkich grup społecznych, szczególnie do dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych. Nawiązałyśmy w ten sposób w twórczy sposób do 700-nej rocznicy powstania Księstwa Ziębickiego, którą obchodziliśmy w 2022 roku.

Duża część zabytków muzeum nie jest udostępniana zwiedzającym, kryje wiele skarbów, wydobyliśmy je z „ukrycia”. Tytuł naszego projektu nawiązywał do największej w Polsce kolekcji żelazek z duszą, która jest w Muzeum. Chcieliśmy także zaznaczyć w ten sposób, że Muzeum ma swój nieuchwytny klimat. To atmosfera trochę babcinego strychu, trochę pchlego targu, gdzie na każdym kroku natrafiliśmy na coś interesującego, ładnego i często o nieodgadnionym zastosowaniu.

Dolny Śląsk to region Polski o zawiłej historii. Z jej skrawków zebranych w murach ziębickiego muzeum powstał obraz barwny i ciekawy, dający powód do dumy ze swojej małej ojczyzny.

Tematyka gospodarstwa domowego była doskonałym pretekstem do prezentacji bogactwa rzemiosł artystycznych, z których zawsze słynął Dolny Śląsk (Dolnośląska Szkoła Rzemiosł Artystycznych, gdzie wykładał Langer, do którego nawiązaliśmy w naszych warsztatach) oraz do lekcji ekologii w życiu codziennym. Propozycję warsztatów i spotkań skierowaliśmy do mieszkańców gminy Ziębice.

Zajęcia warsztatowe odbywały się w Ziębickie Centrum Kultury, instytucja była naszym głównym partnerem.

Warsztaty były finansowanie ze środków Gminy Ziębice.

Wydarzenia w projekcie:

Lekcja muzealna: JAK ŻYLI LUDZIE, ŻYCIE BEZ ELEKTRYCZNOŚCI

26 listopada, 2022

Papierowe kamieniczki

3 września, 2022

Warsztaty inspirowane rysunkami i gwaszami J. Langera

7 sierpnia, 2022

Prasy do ziół i zielniki – kolejne warsztaty

30 lipca, 2022

Kolejne prace inspirowane twórczością J.Langera

21 lipca, 2022

Warsztaty inspirowane makietą Ziębic

20 lipca, 2022

Warsztaty inspirowane dioramą

4 czerwca, 2022

Ziębickie kamieniczki

28 maja, 2022
Jeszcze chwila...:)

Wsparli nas:

Gmina Ziębice - herb

Udostępnij: