Nie mamy drugiej Ziemi

2022-23

Fundacja Sztukupuku od sierpnia 2022 do grudnia 2023 roku realizowała na terenie ziemi ząbkowickiej projekt pod nazwą: ”Nie mamy drugiej Ziemi”. 

Od kilku lat chodził nam po głowie pomysł na duży projekt promujący zachowania proekologiczne, taki pokazujący ruch ekologiczny jako zjawisko ciekawe, atrakcyjne i twórcze, a nie jako nudne nakazy i statystyki

Przykładowe działania w projekcie w 2022 roku:

  • zamień plastik na ceramikę – wykonanie ceramicznych zamienników plastikowych przedmiotów wyposażenia domu- pojemniki na żywność, mydelniczki, a także „olla”, czyli gliniane naczynia nawadniające ziemię w ogrodzie,
  • zamień plastik na wiklinę, gdzie można wykonać m.in. plecione stelaże do roślin doniczkowych i nauczyć się pracy z trochę zapomnianą wikliną, która jest materiałem tanim, ładnym i naturalnym
  • spływ pontonowy Przełomem Bardzkim
  • spotkania z Puchaczówką – ośrodkiem leczenia dzikich zwierząt. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt dzieci i młodzież mieli możliwość spotkania na żywo puchacza, sokoła i jeża i porozmawiania o zwyczajach tych zwierząt. Była to też okazja, żeby poznać prawdziwych pasjonatów i miłośników dzikiej przyrody – Anetę i Marcina Marzec – prowadzących Puchaczówkę,
  • kurs: „Odnowa meblowa”, gdzie w lokalnej eko-stolarni (Rybna Galeria) można krok po kroku odnowić przyniesiony z domu mebel,kurs: ”Dajmy zabawkom drugie życie”, to propozycja, aby nie wyrzucać zniszczonych lub wybrakowanych zabawek, ale aby z kilku egzemplarzy zmontować samodzielnie jedną jedyną niepowtarzalną zabawkę. Okazja, żeby przekonać się, że warto naprawiać, dawać szansę i drugie życie przedmiotom.
  • cykl „zadbaj o przestrzeń wspólną”, w ramach którego mieszkańcy wybranych miejscowości wraz z artystką malarką- Olą Janik – odnowili zaniedbane przystanki autobusowe w swoich miejscowościach. Wiaty zostały w całości przemalowane i ozdobione malunkami. Mieszkańcy bardzo docenili takie działania na rzecz swoich miejscowości. W akcji wspólnego malowania uczestniczyli zarówno dorośli oraz dzieci. W tym roku odnowiono 3 przystanki,
  •  Muzyczna Łąka, czyli ekologiczny plac zabaw, wykorzystujący „dary natury” oraz materiały z odzysku. Warsztaty dla dzieci otwierające muzyczną łąkę poprowadził muzyk perkusjonalista Darek Mikłasz. Pagoda z Gongiem, skrzynia kontrabasowa, cymbały i wietrzne dzwonki już służą do muzycznych zabaw i animacji,
  • „Eko Budka” na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Ziębicach, gdzie fundacja prezentowała lokalne rękodzieło, inicjatywy ekologiczne, zbierała datki na wsparcie Puchaczówki.

Wpis powstał na podstawie artykułu dla portalu Doba.pl

     Działania w projekcie w 2023 roku:

     CYKL WARSZTATÓW KREATYWNYCH „ZAMIEŃ PLASTIK NA…”

  • ZAMIEŃ PLASTIK NA CERAMIKĘ dorośli projektowali i wykonywali zamienniki plastikowych przedmiotów codziennego użytku – pojemników, miseczek,            kubków, oraz podlewaczki do kwiatów – stożkowe zasilające rośliny doniczkowe i tradycyjne w formie konewek. 
  • ZAMIEŃ PLASTIK NA WIKLINĘ – ŻYWA ARCHITEKTURA powstały altana wierzbowa i żywe (rosnące) ławki parkowe oraz recyklingowe okrągłe siedziska. Wyplatano konstrukcje z wierzby wiciowej (Salix viminalis). Zasadzone w ziemi zazieleniły się się, rosną i będą towarzyszyć nam przez wiele lat. Dzięki naturalnym materiałom i ręcznej pracy każdy projekt jest niepowtarzalny i w stu procentach ekologiczny.
  • ZAMIEŃ PLASTIK NA SZKŁO i MECH Florarium to niezwykle efektowna, zielona alternatywa dla uprawiania roślin w plastikowych doniczkach. Odpowiednio pielęgnowana długo cieszy oko swoim pięknem, a także zdobi każdą, nawet najbardziej wymagającą przestrzeń. Powstały mikro ogrody, ozdobione kolorowym gresem, kamykami, jak też naturalnymi dodatkami z suchych nasion i strączków. Każdy z uczestników otrzymał dokładne instrukcje dotyczące utrzymania i zachowania lasu jak najdłużej.

     CYKL WARSZTATÓW KREATYWNYCH „DAJMY RZECZOM DRUGIE ŻYCIE”

  • ODNOWAMEBLOWA cykl warsztatów podjął temat podjął temat mebli z lat 50-60 ubiegłego wieku. Czas poświęcony był usuwaniu powłok lakierniczych-cyklinami, papierem ściernym, zmywaczami, jak też drobnym naprawom stolarskim i likwidacji korników. Meble wykańczane były woskiem lub lakierem, jeden z nich- kredens, malowany i przecierany farbami.
  • KINTSUGI czyli naprawiamy, co zniszczone. Ta dawna technika, pochodząca z XV wieku przeżywa w tej chwili renesans. Nowe życie dostały zarówno czarki, miseczki czy czajniki, ale też ulubione figurki. W warsztatach wykorzystane były kleje barwione złotą pastą, szpachle, płatki złota. 

  OGRÓD SPOŁECZNY – JAK GO PROWADZIĆ?
 Przy niepublicznej szkole w Lubnowie powstał ogródek społeczny. Jest mała szkoła, mająca niewielu uczniów w klasach, dzięki czemu jest duża możliwość decydowania, wsparcia i zaangażowania ze strony uczniów. Społeczność postanowiła stworzyć dogodne warunki dla wszelkich zapylaczy – motyli, chrząszczy, skorków, bzyg, os, trzmieli i pszczół. Są one niezbędne do zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych. Z powodu działalności człowieka liczebność owadów zapylających od lat spada. Połączono ekologię z nauką botaniki i pracą społeczną na rzecz szkoły, Posadzone zostały liczne byliny, co jest istotne ze wzglądu na trwałość założenia.

  SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI Z FUNDACJI PUCHACZÓWKA – Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

 Spotkania odbyły się w SOSW Szansa w Ząbkowicach Śląskich, podzielone na dwie grupy wiekowe – młodzież i dzieci. Pracownicy Puchaczówki posiłkując się licznymi slajdami opowiadali o zwyczajach i sposobie ochrony zwierząt dziko żyjących na naszych terenach. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani i przejęci, chętnie zadawali pytania i bardzo kompetentnie i wyczerpująco odpowiadali na zagadki prowadzących. Wykazali się dużą wiedzą i jak i doświadczeniami wynikającymi z częstych wizyt w lesie. Prowadzący przybliżyli też słuchaczom życie codzienne w ośrodku, zwyczaje podopiecznych ich historie.

 PIKNIK W DUCHU ZERO WASTE z Eko-BOHATERAMI
 Piknik odbył się na terenie ziębickiego parku. Przeprowadziliśmy działania animacyjne z dziećmi – grę terenową wykorzystującą wiedzę z dziedziny ornitologii i dendrologii, spotkanie z GOPRowcem, który opowiadał uczestnikom o swojej pracy i przeprowadził kurs pierwszej pomocy. Dzieci mogły też wybudować ekologiczne domki dla krasnoludków i wróżek oraz sprawdzić swoje umiejętności na slacklinie. Zorganizowałyśmy dwie strefy – poczęstunek z napojami, pizzą i sałatkami oraz część wypoczynkową dla opiekunów z hamakami, kocami i leżakami.

 WYCIECZKA DO CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ HYDROPOLIS 

 W wycieczce uczestniczyli uczniowie Niepublicznej Szkoły podstawowej w Lubnowie. Zwiedziliśmy wrocławskie centrum wiedzy o wodzie z przewodnikiem. Uczniowie byli żywo zaangażowani w wystawę, zadawali dużo pytań, dyskutowali między sobą. Następnie przenieśliśmy się do Hali Stulecia na warsztaty ekologiczne- gdzie uczestnicy dowiedzieli się jak z resztek i drobnych, pozornie nieużytecznych przedmiotów wykonać piękne kolorowe latawce.

EKO budka w Ząbkowicach Śląskich odbyła się podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Na naszym stoisku, oprócz ulotek reklamujących działania fundacji i źródle finansowania znalazły się też stroiki świąteczne i ekologiczne wyroby z lawendy – świece sojowe, sole do kąpieli, woreczki zapachowe, a także poduszki z wypełnieniem z gryki. Wystawiałyśmy się we wspólnym namiocie udostępnionym przez miasto.

Projekt „Nie mamy drugiej Ziemi” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030”.

Wydarzenia w projekcie:

EKO budka

17 grudnia, 2023

KINTSUGI

19 listopada, 2023

WIKLINA – siedziska

23 października, 2023

ODNOWA MEBLOWA

22 października, 2023

LAS W SŁOIKU

8 października, 2023

PIKNIK w DUCHU ZERO WASTE

18 września, 2023

ZAMIEŃ PLASTIK NA CERAMIKĘ

30 lipca, 2023

HYDROPOLIS

5 lipca, 2023

OGRÓDEK SPOŁECZNY

7 czerwca, 2023

WIKLINA – kopuły i ławki

22 maja, 2023
Jeszcze chwila...:)

Wsparli nas:

Komitet do spraw pożytku publicznego - logotyp
Narodowy Instytut Wolności - logotyp
Rządowy Program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - logotyp

Udostępnij: