„Oddychaj Sztuką” ze Sztukupuku!

2023

Lokalna organizacja pozarządowa- Fundacja Sztukupuku realizuje na terenie powiatu ząbkowickiego dwuletni projekt kulturalno- edukacyjny pt. „Oddychaj Sztuką, czyli kultura na świeżym powietrzu”.

Zadanie składa się ze rozmaitych warsztatów, spotkań, gier , które- jak sam tytuł wskazuje odbywają się na zewnątrz.

– Plener był od zawsze polem działań artystów, rozwinęły się tutaj niezwykle interesujące dziedziny, które chcemy przybliżyć mieszkańcom powiatu- mówi Basia Trzybulska , prezeska fundacji.

Szczególnie interesującą i stosunkowo młodą dziedziną jest land art- czyli sztuka ziemi. To rodzaj aktywności artystycznej w obszarze środowiska naturalnego. Działania tego typu często są ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu lub wykorzystaniem naturalnych procesów (erozja, czynniki atmosferyczne). Fundacja Sztukupuku zaprezentowała land art poprzez warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy ułożyli wspólnie ogromną mandalę z płatków kwiatów, patyków i mchu na trawniku w przestrzeni parku. W Parku Miejskim w Ziębicach uczestnicy konstruowali domki dla skrzatów i leśnych wróżek- filigranowe konstrukcje z naturalnych materiałów przytulone do parkowych drzew.

– Takie warsztaty to szczypta magii w dzisiejszym świecie technologii- dzieci były zachwycone – mówi Ola Janik, wiceprezeska fundacji.

Starsze dzieci i młodzież wyjątkowo doceniły udział w grze terenowej dotyczącej sztuki ziemi- dlatego zorganizowano ją aż dwukrotnie.

W ramach zadania powstała także wyjątkowa strefa edukacyjna przy Ziębickim Centrum Kultury- Muzyczna Łąka. Jest to zbiór rozmaitych obiektów muzycznych, które naśladują instrumenty, bądź imitują odgłosy natury- np. kij deszczowy czy burzofon. Wszystkie obiekty zostały wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie, oraz z materiałów pochodzących z recyklingu. Powstawały w lokalnej eko stolarni – Rybna Galeria, podczas warsztatów z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Ząbkowicach Śląskich. W okresie wakacyjnym na Muzycznej Łące odbyły się warsztaty muzyczne, które prowadził Dariusz Mikłasz- muzyk perkusjonalista i podróżnik, mieszkaniec powiatu.

Wszystkie te wydarzenia nie mogłyby się odbyć, gdyby nie dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacja z Gminy Ziębice. „Dzięki pozyskanym środkom mogłyśmy zapewnić wysoki poziom realizacji, zaprosić znanych i cenionych artystów i animatorów”- podsumowuje Fundacja Sztukupuku.

artykuł pochodzi z serwisu doba pl https://doba.pl/dza/artykul/-oddychaj-sztuka-ze-sztukupuku-/32638/0

Wydarzenia w projekcie:

No data was found

Wsparli nas:

Gmina Ziębice - herb
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Udostępnij: