Muzyczna Łąka- grający plac zabaw z darów natury

2023

W 2022 roku nasza Fundacja podjęła działania na terenie przylegającym do ZCK. Naszym zamierzeniem było stworzyć w trakcie warsztatów i spotkań z mieszkańcami gminy Ziębice przyjazną proekologiczną przestrzeń do zabawy i wypoczynku, która mogłaby być stale dostępna dla odwiedzających ZCK, Bibliotekę , kino plenerowe , klubokawiarnię itp. W 2023 roku kontynuowałyśmy te działania rozbudowując “muzyczną łąkę”, a także wykorzystałyśmy powstałe obiekty do animacji, warsztatów muzyczno- ruchowych oraz gry terenowej. 

Muzyczna łąka to oryginalna autorska koncepcja muzycznej ścieżki edukacyjnej , która została wykonana w miejscowości Ebreichsdorf w Austrii. Twórcy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i udostępniają projekt wykonania muzycznych instalacji, oraz poglądowe zdjęcia i pomysły na muzyczne animacje z wykorzystaniem zbudowanych obiektów. Ebreichsdorf utrzymuje partnerskie stosunki z miastem Ziębice i właśnie podczas jednej z wizyt mieszkańcy podzielili się pomysłem “Muzycznej Łąki” oraz instrukcjami dotyczącymi jej wykonania. W posiadaniu Fundacji są więc szczegółowe opisy poszczególnych elementów , ich wykonania i użytkowania.

W założeniu konstrukcje wykorzystują naturalne materiały- drewno, kamienie, drzewa, oraz działające na nie siły natury- np. wiatr, wodę , echo. Koncepcja jest silnie zintegrowana z otoczeniem, wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu, pagórki i zakątki. 

Muzyczna łąka znalazła miejsce w przestrzeni zielonej obok nowo wyremontowanego centrum kultury, wzbogaciła jego infrastrukturę, a jednocześnie zapewnia możliwość twórczej zabawy na nowym, oryginalnym poziomie. Instalacje są wykonane z naturalnych materiałów, drewna, kamienia, sznurka. Naturalne materiały mają dowiedziony pozytywny wpływ na człowieka, często  stosowane są w pracy terapeutycznej z osobami niepełnosprawnymi, seniorami oraz wspomagają rozwój manualny dzieci. Oprócz zabawy miejsce pełni też funkcje edukacyjno-poznawcze, do wykorzystania w procesie nauki muzyki w szkołach podstawowych, warsztatach ZCK  i zabaw sensorycznych. 

Grający “plac zabaw” z darów natury powstał częściowo w lokalnej eko stolarni (większe elementy), częściowo podczas warsztatów przy aktywnym udziale młodzieży i dzieci z rodzicami. 

Zbudowane obiekty wykorzystaliśmy do animacji muzyczno- ruchowych, opracowanych i poprowadzonych przez doświadczonego instruktora i muzyka perkusjonalistę. W trakcie serii spotkań warsztatowych uczestnicy zapoznają się z podstawami edukacji muzycznej w oparciu o proste, naturalne instrumenty perkusyjne oraz zbudowane obiekty. Odbyła się seria warsztatów w okresie wiosenno-letnim, aby dać uczestnikom możliwość rekreacji na świeżym powietrzu, oraz uatrakcyjnić okres wakacji. 

   NASZE DZIAŁANIA SĄ FORMĄ EDUKACJI KULTURALNEJ, JEDNOCZEŚNIE ZAANGAŻOWANEJ W AKTUALNĄ TEMATYKĘ SPOŁECZNĄ- RELACJE CZŁOWIEKA Z NATURĄ, KONDYCJĘ PRZYRODY, KSZTAŁTOWANIE POSTAW PROEKOLOGICZNYCH, POWRÓT “DO KORZENI”. Chcemy, aby odbiorcy projektu doświadczyli wartości płynących z obcowania z naturą i sztuką w naturze.

Twórcze działania w terenie dają pretekst i będą zachętą dla mieszkańców do odpoczynku na łonie natury, odkrywania dóbr naturalnych znajdujących się w ich zasięgu. Mają też działanie terapeutyczne, relaksujące dla seniorów i dzieci. Ma też kojący wpływ w procesie terapeutycznym dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym niepełnosprawne intelektualnie dzieci ze Stowarzyszenia Szansa oraz dzieci spędzającymi większość czasu przed monitorami komputerów.

 Dzięki naszym działaniom na terenie Gminy Ziębice powstały obiekty, które na stałe wpiszą się w jej krajobraz i będą służyć społeczności . Ich atutem jest to, że powstały przy współudziale mieszkańców gminy Ziębice,  w przestrzeni publicznej, co sprzyja dbaniu o nie – są wspólnym dobrem. Muzyczna łąka – stała się atrakcją gminy Ziębice- nie tylko dla mieszkańców, również dla turystów. 

Wydarzenia w projekcie:

No data was found