Oddychaj sztuką, czyli kultura na świeżym powietrzu

2022/23

Tym razem zabraliśmy uczestników w plener. Kontakt z naturą, jej obserwacja może być nie tylko częścią aktywnego odpoczynku, ale również inspiracją do tworzenia dzieł sztuki w otoczeniu przyrody. Stąd wyszła propozycja, aby wyjść do odbiorców w okolicę niezaaranżowaną specjalnie dla sztuki – w przestrzeń wspólną, rekreacyjną, bardziej swobodną i naturalną dla uczestników. Można było się przekonać, że artystom do kreacji nie zawsze są potrzebne pracownie, czasami sama natura może stać się obiektem sztuki lub idealnym dla niej tłem. Dodatkowo, pod okiem doświadczonych twórców można było samemu stworzyć ciekawe prace z naturalnych, ekologicznych materiałów.

 Działania rozpoczęto plenerem akwarelowym prowadzonym przez krakowską malarkę Agnieszkę Kutylak. Artystka tworzy baśniowe portrety ptaków, jej akwarele bazują na ich obserwacji i znajomości zarówno gatunków, jak i obyczajów. W przestrzeni zielonej – przy ziębickiej bibliotece uczestnicy zapoznali się z tajnikami tej efektownej, ale trudnej techniki malarskiej. Powstały liczne portrety ptaków inspirowane obserwacją natury bądź z wyobraźni. Warto zwrócić uwagę, że spotkanie poprzedził wstęp, omawiający rodzaje papierów, pędzli i farb akwarelowych, dzięki niemu możliwe było kontynuowanie pracy indywidualnej w zaciszu domowym.

 Wstępem do zapoznania się z land artem, czyli sztuką w krajobrazie, były warsztaty wikliniarskie, podczas których aktywnie można było włączyć się w kreowanie zielonej architektury. Marcin Makaś z Pracowni Karkonoskich stworzył wraz z uczestnikami kopułę wierzbową, będącą czymś na kształt unikatowej mieszanki sztuki ogrodniczej, rzemiosła, designu oraz architektury. Tego typu konstrukcje wykonane z wierzby wiciowej (salix viminalis) zasadzone w ziemi zazieleniają się, rosną i są w stanie towarzyszyć nam przez wiele lat. Żywa architektura nie używa gotowych matryc, a do pracy wykorzystuje tylko ekologiczne materiały i pracę ręczną. Dzięki temu każdy projekt jest niepowtarzalny i w stu procentach naturalny. Rosnąca w ogrodzie przy ziębickim ZCK kopuła jest początkiem nasadzeń, które będą kontynuowane w przyszłym roku.

Jak kreuje przestrzeń artysta rzeźbiarz?
Mamy w okolicy unikalny ogród, który jest jednocześnie obiektem sztuki. W starannie zaprojektowanej przestrzeni o przemyślanej kompozycji roślinnej stoją stalowe wieże zbudowane przez wrocławskiego artystę Tomasza Domańskiego. Uczestnicy odwiedzili „Wieżogród” w Komorowicach – miejsce, do którego wstęp mają nieliczni, bardzo kameralne, będące zamkniętą land artową kompozycją zmieniającą się w zależności od pór roku, pogody i oświetlenia. Punktem wyjścia dla niej były ogrody japońskie. Z upływem czasu „Wieżogród” stał się indywidualnym projektem podporządkowanym rzeźbiarskiej wizji autora. Oprowadzani przez niego mogli posłuchać o początkach projektu, intencji a także obejrzeć filmy dokumentujące powstawanie wież.

Fundacja nie zapomina także o dzieciach – wraz z uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Lubnowie spojrzeli na świat z lotu ptaka. „Sztuka Latania”, czyli warsztaty z filmowania dronem było spotkaniem opracowanym specjalnie dla dzieci. Odpowiedziano na wiele pytań: Czy sztuka może przenieść się w przestworza? Czy można stać się podniebnym artystą? Jak sterować małym robotem, aby uchwycić piękno naszych wsi i miejscowości? Co to jest „złota godzina”? Czy bezzałogowe statki powietrzne to przyszłość naszych artystycznych działań? Pod okiem operatora drona oraz fotografa powstały ujęcia i zdjęcia do filmu z jesiennymi pejzażami Lubnowa i okolic, który można obejrzeć w ziębickiej bibliotece.

Wiklina jest wdzięcznym materiałem, który daje się wykorzystać na wiele sposobów, mogą też z niej powstać małe obiekty sztuki użytkowej – lampiony ogrodowe. Artystka – Ola Janik – poprowadziła warsztaty tworzenia lampionów, zaczynając od wprowadzenia w tradycję tworzenia ozdobnych lampionów w kulturze Wschodu, przyjrzenia się z uważnością czemuś tak oczywistemu na co dzień, jak światło – jego działaniu na przestrzeń na zewnątrz i w pomieszczeniach, temu jaki ma wpływ na nastrój, funkcjonalność.

Fundacja Sztukupuku kontynuowała też malowanie rozsianych po terenie gminy Ziębice przystanków autobusowych. Pod okiem Oli Janik, według jej projektu, dzieci i dorośli mieli możliwość nadać nowy wygląd przystankom autobusowym w Bożnowicach, Biernacicach i Wadochowicach.

Realizowany projekt zaplanowany jest na dwa lata, przed nami kontynuacja w roku 2023.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Gminy Ziębice.

Wydarzenia w projekcie:

Mamy nową stronę internetową

15 stycznia, 2023

Plener ceramiczny – warsztaty w technice raku

7 grudnia, 2022

„Sztuka Latania”, czyli warsztaty z filmowania dronem

23 października, 2022

Wasztaty lampionów ogrodowych

22 października, 2022

Wycieczka do Wieżogrodu

9 października, 2022

Plener wiklinirski – żywa architektura ogrodów

24 września, 2022

Plener akwarelowy z Agnieszką Kutylak

31 sierpnia, 2022

Przystanek w Biernacicach w nowej odsłonie

24 sierpnia, 2022

Przystanek w Bożnowicach gotowy!

29 lipca, 2022

Odnowienie przystanku w Wadochowicach

24 lipca, 2022
Jeszcze chwila...:)

Wsparli nas:

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Gmina Ziębice - herb

Udostępnij: