Warsztaty inspirowane makietą Ziębic

Do uczestnictwa w warsztatach zaprosiliśmy  młodszych uczestników projektu wraz z rodzicami, aby wspólnie zbudować makietę inspirowaną tą muzealną, czyli drewnianą układanką-makietą.

W pierwszym etapie, bazując na muzealnym eksponacie  konstruowaliśmy planszę makiety oraz proste atrapy budynków – podobne do tych, jakie są w oryginalnej makiecie.

W dalszej części zadania omawialiśmy poszczególne budowle, zastanawialiśmy się nad stylem i charakterem ówczesnych zabudowań Ziębic. Była to okazją, żeby przyjrzeć się, jak kształtowała się urbanistyka miasta. Ile z zabytkowych zabudowań przetrwało do dziś? Czy są jakieś ciekawe historie związane z ziębickimi budynkami?

Prace artystyczne wykonano pod opieką artystki. Instruktorka pomogła wybrać kilka najciekawszych obiektów (najładniejszych, najstarszych, z ciekawą historią), które zostały wzięte na warsztat twórczy. Wspólnie stworzyliśmy ich wierne i dokładne modele, uwzględniając ich ozdobne elewacje i inne detale architektoniczne. Pracowaliśmy techniką papieru mache. Jest to prosta technika wykorzystująca makulaturę, tekturę i masę papierową. Doskonale nadaje się do tworzenia twardych i trwałych konstrukcji, jak również drobnych elementów rzeźbiarskich. Technika wykorzystywania papieru mache w tworzeniu makiet ma wielowiekową tradycję. Na zakończenie warsztatów makieta została pomalowana w sposób nawiązujący do oryginalnej kolorystyki. Warsztaty prowadziła Ola Janik z Pracowni Tańczącej Wody.

Zobacz: