Warsztaty papier mache i toczenie na kole garncarskim

Warsztaty papier mache, czyli jak twórczo przerobić makulaturę. Papier mache to sztuka tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru oraz substancji wiążących – kleju, gipsu lub krochmalu. Masa papierowa może upodabniać się do wielu surowców, m.in. gliny, drewna, brązu, kamienia. To bardzo stara technika, która wykorzystywana była kiedyś do tworzenia zdobień, mebli, a nawet hełmów, była tworzywem ludowych artystów. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali techniczne możliwości papier mache i różne sposoby jego wykorzystania. Wykonali projekty dekoracyjnych rzeźb, masek i abażurów do lamp i opracowali je wspólnie tworząc najpierw stelaże , szkielety konstrukcyjne , a następnie kolejne warstwy nadające kształt. Uczestnicy uczyli się też wykonywać własną masę papierową. Wyschnięte obiekty zostaną pomalowane i zabezpieczone wodoodpornym lakierem.

Prowadząca: Aleksandra Janik, absolwentka wydziału malarstwa ASP Wrocław

Toczenie na kole garncarskim – jedna z najstarszych technik tworzenia naczyń, wbrew pozorom i temu, co można oglądać na filmach i relacjach z pracowni artystów wcale nie taka łatwa. Będzie można spróbować swoich sił, poznać kolejne etapy powstawania wymarzonego kubka.

Warsztaty zostały zorganizowane w nowej przestrzeni Galerii Rybnej. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowego miejsca w Ciepłowodach.

Małgosia, jedna z uczestniczek o naszych warsztatach: „Piękna nowa przestrzeń. Dziękuję za znakomite warsztaty!”

Plakat promujący wydarzenie w ramach projektu „Sztuka puka”

Zobacz: